Kendisi gibi görme engellilere rehberlik yapıyor

Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 1995 yılında mezun olduktan sonra çocukken eğitim gördüğü Aşık Veysel Görme Engelliler İlköğretim Okulu’na tayinini isteyen Figen Bilgen, 29 yıldır görme engelli öğrencilere eğitim veriyor.

Çocukluğundan beri insan davranışları konularına ilgi duyduğunu belirten Bilgen, “Aşık Veysel Görme Engelliler Okulu’ndan mezunum ve burada ciddi ihtiyaç olduğunu biliyordum. Çünkü çocuklar bazı davranış sorunları yaşadığında, bu alanda insanlar olmadığı için yanlış davranışlar sergileyebiliyor. Kendim de burada okuduğum için bu okulda çalışmayı seçtim. 1995’ten beri de çalışıyorum” dedi.

Görme engelliler okullarındaki öğretmenlerin görme engelli olmasının veliler üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu dile getiren Bilgen, “Aynı şeyleri yaşayan insanların onları daha iyi anladığını görüyor. Bu anlamda daha etkili ve aktif olduğunu görüyoruz. Önerilerimiz daha çok dikkate alınıyor. Mesela tepkilerimi daha rahat koyabiliyorum. Çünkü ben de yaşadığım için tepkimi dikkate alıyorlar. Eleştirmemi, davranışlar üzerine yorum yapmamı önemsiyorlar” diye konuştu.

“ÇOCUKLARINIZI KISITLAMAYIN”

“Görme engelli olmak engel değil” diyen Bilgen, “Görme engelliler rehabilite edilirse, baston, teknolojik araç gereçleri kullanabilirse gerçekten yaşamda herkesle eşitlenebiliyor. Fiziksel durumlar aşıldığında diğer yaşıtları gibi hayatlarını sürdürebiliyorlar. Görme engelli çocuğa sahip olan aileler kesinlikle çocuklarını kısıtlamamalı. Acımak yerine eğitmeyi, rehabilite etmeyi öncelikli tutmalılar. Kendi ayaklarının üzerinde durabilmeyi öğretmeliler. Bu çok önemli. Çünkü hayatı boyunca onların bakıcısı olamaz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir